Dla motorowodniaków
Aby poznać atrakcje Wielkiej Pętli Wielkopolski w całości najlepiej jest wybrać się w rejs łodzią motorową. Może być to klasyczna łódź, może to house boat, który możecie zacumować w jednym miejscu nawet na kilka tygodni, a może to być też płaskodenny galar lub katamaran, który poradzi sobie na rzekach nawet przy największych niżówkach. Wszystko zależy od was i od czasu, którym dysponujecie. Na opłynięcie całej Wielkiej Pętli potrzeba około 2 do 3 tygodni, ale możecie skorzystać z opcji weekendowej i pokonać tylko kilkadziesiąt kilometrów.
Przygoda dla każdego
Rejs Wielką Pętlą Wielkopolski to prawdziwa wodna przygoda, ale przygoda dostępna dla każdego. Na trasie czeka niemal 60 marin i przystani, zapewniających nie tylko bezpieczne miejsce do cumowania, ale także podstawowe wygody, takie jak dostęp do prądu i wody, toalety a często również restauracje lub tawernę. Na miejscu można skorzystać w pomocy obsługi i zasięgnąć informacji nawigacyjnych. Zadbaliśmy również o oznakowanie szlaku. Tablice informacyjne znaleźć można w każdej przystani i na każdej śluzie, a w miejscach zbiegu kilku cieków umieściliśmy również znaki kierunkowe.
Co jednak najważniejsze, nie trzeba posiadać własnej łodzi lub jachtu. Kilkanaście wyspecjalizowanych firm czarterowych dysponuje jednostkami o różnych rozmiarach, można więc wybrać się w romantyczny rejs we dwoje, a można tez zabrać ze sobą większą ekipę znajomych. Do prowadzenia tych łodzi nie są potrzebne uprawnienia sternika motorowodnego. Warto jedynie zaznajomić się z podstawami żeglugi i oznakowaniem szlaków wodnych
Zostań w Wielkopolsce na dłużej
Wakacje na Wielkiej Pętli Wielkopolski nie musi ograniczać się tylko do samego rejsu. Co prawda z poziomu rzeki lub kanału żeglownego można podziwiać sporo krajobrazów, ale jeszcze więcej odkryjecie i doświadczycie zatrzymując się na dzień lub dwa w jednej z marin. Przejdźcie się po mieście, wypożyczcie rowery i zbadajcie najbliższą okolicę, czy po prostu spróbujcie wielkopolskiej kuchni w klimatycznej knajpce na rynku.
Przygotuj się do rejsu
- Dobre przygotowanie do rejsu to gwarancja dobrej zabawy i pełnego relaksu bez niespodzianek. Zanim wyruszysz na spotkanie przygody sprawdź kilka rzeczy:
- Zapoznaj się z aktualnymi komunikatami opublikowanymi przez Wody Polskie, dotyczącymi remontów na śluzach i zmian w czasie ich pracy. Znajdziesz je tutaj: RZGW Poznań (Warta i okolice Konina) i RZGW Bydgoszcz (Noteć i kanał Górnonotecki).
- Sprawdź czy poziom wody w rzekach jest odpowiedni dla jednostki, którą chcesz pływać. Średnie stany dla danego miesiąca znajdziesz na mapie na stronie głównej.
- Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do mariny, którą zamierzasz odwiedzić.
- Zapoznaj się z dokładnym przebiegiem trasy. Możesz to zrobić na przykład w wydanym przez nas Przewodniku Nawigacyjnym, który można bezpłatnie pobrać z naszej strony.
- Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni.