FAQ

Często zadawane pytania

Czy do pływania po Wielkiej Pętli Wielkopolski potrzebuję mieć własną łódź lub kajak? 

Nie. Możesz skorzystać z oferty jednej z wielu firm czarterowych, które dysponują zarówno niewielkimi łodziami – idealnymi na weekendowy rejs we dwoje, jak i większymi jednostkami, na których komfortowo spędzicie dłuższy rodzinny urlop. Jeśli wolisz kajaki, to na Wielkiej Pętli działa sporo wypożyczalni oraz firm organizujących spływy. W pakiecie jest nie tylko sprzęt, ale też transport kajaków a nawet ognisko na koniec. 

Ile czasu potrzeba na opłynięcie Wielkiej Pętli Wielkopolski? 

Na opłynięcie Pętli łodzią motorową potrzeba około 2 do 3 tygodni – zależy to od długości postojów oraz czasu, jaki poświęcicie na żeglowanie każdego dnia. Można też podzielić Pętlę na mniejsze odcinki. Tydzień na wodzie pozwala już w pełni docenić wszystkie uroki Wielkopolski. 

Czy na Wielkiej Pętli Wielkopolski można pływać żaglówką? 

Ze względu na niskie mosty w wielu miejscach pływanie żaglówką jest niemożliwe na wielu odcinkach Wielkiej Pętli Wielkopolski. Jeśli chcesz wybrać się na żagle najlepszym wyborem będą wchodzące w skład Pętli jeziora w okolicy Konina: Ślesińskie, Mikorzyńskie, Licheńskie i Gopło. Na ich brzegach znajduje się kilkanaście przystani oraz można bez problemu wypożyczyć żaglówkę. Z innych miejsc w Wielkopolsce polecamy też na żagle jezioro Powidzkie i jezioro Błędno. 

Skąd się dowiedzieć, czy wszystkie śluzy są czynne? 

Aktualne informacje z pierwszej ręki znajdziesz na stronach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Obszar Wielkiej Pętli Wielkopolski znajduje się w kompetencji RZGW w Poznaniu oraz RZGW w Bydgoszczy

Gdzie najlepiej zacząć rejs? 

Na początek wodnej przygody w Wielkopolsce najlepiej wybrać jedną z dużych marin, które dysponują pełnym wyposażeniem oraz doświadczonymi pracownikami, którzy chętnie pomogą w przygotowaniu do rejsu. Do takich obiektów należą mariny w Czarnkowie, Drawsku i Nakle (na Noteci), w Ślesinie (na Kanale Ślesińskim) oraz Lądzie, Nowym Mieście i Czerwonaku (na Warcie). 

Czy aby wyczarterować łódź potrzebuję specjalnych uprawnień? 

Do pływania mniejszymi jednostkami po śródlądowych drogach wodnych nie są obecnie potrzebne żadne specjalne uprawnienia czy kursy. Najlepiej jednak zapytać się bezpośrednio danej firmy czarterowej, która udzieli szczegółowych informacji na ten temat. 

Czy Wielka Pętla Wielkopolski jako szlak kajakowy jest trudna? 

Nie, pływanie po Warcie i Noteci jest stosunkowo proste i bezproblemowe. Na obu rzekach nie występują przeszkody na wodzie, takie jak zatopione kłody czy przenoski na zaporach. Nurt nie jest silny, należy jednak pamiętać że Warta jest dużą rzeką a odległość od środka nurtu do brzegu może wynosić kilkanaście metrów. Na Noteci natrafimy natomiast na 14 śluz.  

Skip to content