Główna E Poznaj pętlę

Poznaj pętlę

Wielka Pętla Wielkopolski

Wyrusz z nami w podróż wokół Wielkopolski i przeżyj niezapomnianą przygodę na wodzie!

Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy znakowany szlak turystyki wodnej w Polsce. Liczy 688 km i obejmuje rzeki Wartę i Noteć, ciąg malowniczych jezior od Gopła aż po jeziora Ślesińskie i Mikorzyńskie oraz żeglowne kanały: Ślesiński i Górnonotecki. Wszystkie połączone w jeden szlak, tworzący pętlę, jednym słowem – płyń bez końca!

Szlak jest idealny zarówno dla kajakarzy, jak i dla motorowodniaków. Liczne przystanie i miejsca do wodowania pozwolą łatwo dopasować dystans do waszych oczekiwań. Nie ważne, czy chcecie spędzić na wodzie dwa tygodnie, czy tylko jeden dzień – zabawa będzie równie świetna. Przed wami wspaniała wodna przygoda, relaks i niezapomniane emocje.

Pętla łączy drogi wodne Polski z drogami wodnymi Europy, umożliwiając nieskrępowaną żeglugę również poza dorzecze Warty i Noteci. Część WPW stanowi element Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, wiodącej z Antwerpii do Kłajpedy. Poprzez Kanał Bydgoski można popłynąć Wisłą do Gdańska lub Warszawy, a poprzez Odrę i Kanał Odra-Hawela dostać się do Berlina, Drezna czy Hamburga.

Płyń i odkrywaj

Wielka Pętla Wielkopolski to nie tylko obietnica przygody, ale też pomysł na odkrywanie Wielkopolski i sąsiednich regionów (przebiega przez Kujawy i północną część lubuskiego). Wzdłuż szlaku leżą zabytkowe miasteczka, olśniewające pałace oraz wiekowe klasztory. Zacumuj więc na dzień czy dwa, zejdź na ląd i doświadczaj jeszcze więcej. W Poznaniu zjedz rogala świętomarcińskiego i zobacz koziołki z wieży ratuszowej, w Koninie zobacz najstarszy w Polsce znak drogowy, w Śremie zamień jacht na narty wodne, a w Czarnkowie spróbuj piwa lokalnego browaru.

Nie będą też narzekać miłośnicy przyrody. Szlak przepływa przez sześć parków krajobrazowych oraz skrajem Wielkopolskiego Parku Narodowego. Nadwarciański Park Krajobrazowy oraz szeroka dolina Noteci to miejsca idealne do obserwacji ptaków, a pewnie wypatrzycie też wydrę lub bobra. A jeśli szukasz ciszy i wypoczynku z dala od zgiełku miasta to polecamy rejs Wartą wzdłuż Puszczy Noteckiej – największego boru sosnowego w Polsce, która ciągnie się wzdłuż rzeki na odcinku około 100 km.

Przygoda dla każdego

Wielka Pętla Wielkopolski to przygoda i bliskość natury, ale też wygoda podróżowania i komfort waszego wypoczynku na wodzie. Minęły czasy nocowania w trzcinie, znane z opowieści starych żeglarzy. Na wodniaków czeka niemal 60 marin, przystani i miejsc do cumowania. Wiele z nich oferuje nie tylko wygodne pomosty i bezpieczny postój, ale też dostęp do pryszniców i toalet, prąd i wodę na kei, a nawet kameralną tawernę lub restaurację z widokiem na rzekę.

Nie musisz też mieć własnego sprzętu. Bez problemu można wyczarterować łódź motorową, zarówno klasyczną jak i płaskodenną, a także wypożyczysz kajaki. Chcesz przyjechać na gotowe? Żaden problem, bez trudu znajdziesz ofertę organizacji spływów kajakowych, z dowozem na miejsce, odbiorem kajaków i ogniskiem na koniec.

Skip to content