Główna E Odkryj Wielkopolskę

Odkryj Wielkopolskę

Wybierasz się na rejs lub spływ po Wielkiej Pętli Wielkopolski? Świetnie! To nie tylko okazja do przeżycia wspaniałej przygody na wodzie, ale też do odkrycia fascynującego i zróżnicowanego regiony jakim jest Wielkopolsko. Zacumuj na chwilę w marinie i zejdź na ląd, albo zaplanuj spływ kajakiem tak, aby mieć trochę czasu na eksplorowanie okolicy. Gwarantujemy emocje, niezapomniane doświadczenia i to, że w każdym odwiedzanym miejscu zobaczysz coś zupełnie nowego!

 

Wielka historia, wielka przygoda

Wielkopolska to region o wielu obliczach, gdzie każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Gdzie wielka historia spotyka wielką przygodę. Odkrywać ją można o każdej porze roku, pamiętając jedynie o odrobinie dobrego planowania. Szlaki rowerowe i spływy kajakami to zdecydowanie propozycja na wiosnę i lato, ale świąteczne jarmarki czy festiwal rzeźby lodowej przyciągają sporo turystów także zimą. Wielkopolska to pomysł zarówno na weekend – w tym na intensywny city break, jak i  na dłuższy, spokojny wypoczynek w stylu slow life.

 

Poznań
leszno

Tu zaczęła się Polska

Przyjęło się mówić, że Wielkopolska to kolebka naszej państwowości. Nie ma w tym żadnej przesady! To właśnie stąd wywodził się ród Piastów. Przez pierwsze sto lat dziejów centrum państwa polskiego znajdowało się Wielkopolsce. Tutaj władcy wznieśli potężne grody: Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Grzybowo, Giecz czy Kalisz. Tu fundowano potężne katedry, klasztory i zamki. Wiele tych obiektów przetrwało do dziś i znalazło się na Szlaku Piastowskim.

Świadkami tamtych czasów są dwie potężne katedry. Ta w Gnieźnie – stojąca na legendarnych Wzgórzu Lecha – była miejscem koronacji pierwszych królów Polską, podczas gdy katedra poznańska stała się miejscem ich pochówku. Niezwykłymi pomnikami historii są też dawne grody. Najbardziej znany jest ten na wyspie Ostrów Lednicki, gdzie można zobaczyć majestatyczne ruiny z przełomu X i XI w. Klimat dawnych wieków można najlepiej poczuć podczas jednej z licznych imprez plenerowych, w tym najważniejszej – Weekendu na Szlaku Piastowskim.

 

Wielkopolska pod parą

Tym, co naprawdę wyróżnia Wielkopolskę, jest unikatowa już dzisiaj możliwość podróży pociągiem retro, prowadzonym przez lokomotywę parową, a niekiedy także wyposażonym w zabytkowy tabor (w tym ze stylowymi drewnianymi siedzeniami!). W położonym na południowy zachód od Poznania Wolsztynie funkcjonuje ostatnia w Europie czynna parowozownia, które obsługują ruch planowy. Codziennie na szlak wyrusza parowy pociąg z Wolsztyna do Leszna, a niebawem do rozkładu wrócą regularne połączenia z Poznaniem.

To jednak nie wszystko! W ostatnich latach prawdziwy renesans przeżywają lokalne koleje wąskotorowe. Świetnym przykładem może być Średzka Kolej Powiatowa, na której od roku 2017 znowu jeździ świeżo wyremontowana parowa lokomotywa wąskotorowa Px48. Zabytkową wąskotorówką można przejechać się również w Białośliwiu nieopodal Piły, w Pleszewie oraz Śmiglu. Dzieci najbardziej kochają natomiast kolejkę parkową Maltankę, która od 45 lat wozi pasażerów na trasie do Nowego Zoo w Poznaniu.

parowóz wolsztyn
parowóz wielkopolska
most chrzypsko

 

Weekendowy city break

Praga, Berlin, Lizbona… A może weekend w Poznaniu lub Kaliszu? Wielkopolska to nie tylko piękna przyroda, ale też idealne miejsce na turystykę miejską. Tętniąca życiem przez całą dobę stolica Wielkopolski jest miejscem atrakcyjnym o każdej porze roku, niezależnie od tego czy pasjonuje Was sztuka i architektura, czy po prostu chcecie poczuć klimat miasta. Odwiedzającym Poznań po raz pierwszy można śmiało polecić Trakt Królewsko-Cesarski, który prowadzi przez 1000 lat historii miasta. Trakt wiedzie przez magiczny Ostrów Tumski, fenomenalne Stare Miasto z najpiękniejszym w Polsce ratuszem, aż po Dzielnicę Zamkową. To propozycja na cały dzień zwiedzania.

Drugą historyczną stolicą regionu jest Kalisz. Wizytówką jest urzekające Stare Miasto, nad którym górują strzeliste wieże kościołów. Panoramę tę najlepiej podziwiać z punktu widokowego na wieży ratuszowej. Spod ratusza trzeba koniecznie przespacerować się  urokliwymi zakątkami do niemal dwustuletniego Mostu Kamiennego, pod gotycką Basztę, nazywaną „Dorotką”, oraz do położonego wśród zieleni Teatru Miejskiego. Nie zapomnij tez spróbować oryginalnych andrutów kaliskich.

 

Apetyt na Wielkopolskę

Wielkopolskę można odkrywać, nie tylko podziwiając widoki, ale także smakując regionalne produkty oraz tradycyjne potrawy. Klasykami są pieczona kaczka z pyzami i czerwoną kapustą, gzik ze sznytlochem i pyrami (czyli twarożek ze szczypiorkiem i ziemniakami) czy rogal świętomarciński. Warto skosztować też tradycyjnych wyrobów. Są to, poza wspomnianymi rogalami, andruty kaliskie, olej rydzowy, wielkopolski ser smażony oraz kiełbasa biała wielkopolska. Lista rewelacyjnych produktów jest jednak znacznie dłuższa. Goszcząc w Wielkopolsce, należy koniecznie spróbować lokalnych miodów, przetworów owocowych, nalewek i serów.

kaczka z pyzami
pyry z gzikiem
polewka wielkopolska
Skip to content